Nacházíte se zde: Úvod > Články > Svatební kytice - nutnost nebo módní doplněk?

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Svatební kytice - nutnost nebo módní doplněk?

Krásu a štěstí nevěsty nepodtrhují jen romantické šaty, šperky a slavnostní účes, ale také květiny. Plánujete-li, dámy a pánové, v nejbližší době svatbu, přečtěte si několik základních informací, týkajících se výběru té pravé svatební kytice…

 

Výběr správného tvaru svatební kytice

 

V první řadě bychom si měli uvědomit, že při výběru květin a tvaru kytice rozhoduje věk, typ nevěsty stejně jako barva, střih a délka svatebních šatů. Drobná a útlá nevěsta by si v žádném případě neměla od svého budoucího chotě přát mohutnou kytici, která se klade na předloktí, ani kytici z velkých květů. K takovéto nevěstě se spíš hodí menší kytice, již může nevěsta držet třeba jen dvěma prsty, popřípadě kytice v košíkové úpravě. Nevěsta vysoké, statné postavy by měla dát přednost kytici položené na rukou. Pro tuto kytici poslouží nejlépe květy s dlouhými stonky. Těžiště spočívá na ruce nevěsty a jednotlivé květy přes ni visí. Nejčastějším tvarem svatební kytice je kytice jednostranná, dále prodloužená německá kytice a „anglický tvar“ (květy se rozprostírají do všech stran). V současné době je nejmodernější švédská úprava tzv. letní kytice. Ta je svázána do kruhu a skládá se z letních květin a nejrůznějších travin a klasů. Důležitým doplňkem je tuhá stuha.

 

Volba květů

 

Pro uvázání svatební kytice se dnes může použít prakticky všech druhů květin přes růže, gerbery, kaly, orchideje, mečíky, anturie, až po kosatce, slunečnice, narcisy, kopretiny a konvalinky. Dříve se kytice „vyráběly“ pouze z jednobarevných květin (nejčastěji bílé, červené nebo růžové), dnes jsou stále více a více žádány kytice uvázané z vícera druhů rostlin. Obzvláště oblíbené jsou růže s bílými kopretinami nebo konvalinkami. Módním výstřelkem jsou růže modré. Meze naší fantazii se nekladou. V potaz je nutné vzít ještě jednu věc – květiny nezdobí pouze nevěstu, ale i ženicha. Do knoflíkové dírky na klopě ženichova saka se často dává drobná miniaturní kytička nebo jeden větší květ, z něhož je uvázána nevěstina kytice.

 

A jedna rada závěr…

 

Při výběru jednotlivých květin a tvaru svatební kytice bychom si měli uvědomit, že v žádném případě nemusíme vybírat to nejdražší, co nám v květinářství či zahradnictví nabídnou. Ne nadarmo se někdy říká, že v jednoduchosti je krása. Důležité je, aby květina zdůraznila nejen celý slavnostní okamžik, ale také osobitost nevěsty a její vkus.

 

Markéta Stehnová (www.pauza.cz)Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 3297×

Diskuse

V této diskusi není zatím žádný příspěvek.

Přidat nový příspěvek...