Nacházíte se zde: Úvod > Články > Česká svatba: koordinátoři, kýčovité dary a problémoví hosté

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Česká svatba: koordinátoři, kýčovité dary a problémoví hosté

Mám pro vás novinu: zhruba za dva týdny se budu vdávat. Nechci tu rozebírat stokrát řečené argumenty pro a proti: následující řádky jsou určené hlavně pro ty, kteří o této akci do budoucna uvažují. Měly by být varováním, praktickým průvodcem i důvodem, proč tuto otázku se svým partnerem znovu otevřete.

Mám pro vás novinu: zhruba za dva týdny se budu vdávat. Nechci tu rozebírat stokrát řečené argumenty pro a proti: následující řádky jsou určené hlavně pro ty, kteří o této akci do budoucna uvažují. Měly by být varováním, praktickým průvodcem i důvodem, proč tuto otázku se svým partnerem znovu otevřete.

Kašlete na harmonogramy

Moje kamarádka, která se vdávala do ciziny, svatbu plánovala rok. Svatební agentury vám radí začít devět měsíců před svatbou. My jsme všechno stihli za dva měsíce. A jde to i rychleji – pokud nechcete mít obřad na Karlštejně a šaty z poslední Versaceho kolekce.

Ujasněte si formu

I když se vykašlete na harmonogram, určitá logika sledu událostí musí být dodržena. Vynecháme-li rozhodnutí, zda do toho jít nebo ne, vaše první kroky musí vést na matriku nebo farnost, podle toho, jestli si chcete přísahat věčnou lásku před českým znakem nebo oltářem. Občanský i církevní sňatek je už u nás rovnoprávný. Můžete mít i oboje, ovšem vždy ve sledu úřad – kostel. Rozhodnutí je na vás, mějte ovšem na paměti, že:

 

 • církevní sňatek de facto nejde zrušit,
 • budete muset slibovat něco, co pravděpodobně nebudete dodržovat,
 • těžko církev přemluvíte, když je nevěsta těhotná,
 • před církevním sňatkem budete muset komunikovat s farářem a pokud jste si kostel zvolili z módních pohnutek a kvůli varhanům, asi si budete muset trošku vymýšlet.

K občanskému sňatku, který se nemusí uskutečnit jen v poněkud unylých obecních úřadech, ale také například na zámcích či v jiných historických budovách, potřebujete jen v pracovní době zajít na matriku. Počítejte s tím, že se pracovní doba matriky nebude krýt s tou vaší. Berte to jako test partnerské odolnosti. Zdarma budete oddáni v místě bydliště jednoho z vás, za poplatek 600 Kč prakticky kdekoliv jinde – ovšem pozor, nikoliv u vás na zahradě. Úřady jsou dnes nakloněny k řadě ústupků (např. živá hudba v oddací síni), s alternativními sňatky však dělají trochu problémy a ohánějí se většinou tím, že vámi vybrané místo není dostatečně reprezentativní a nemají kam píchnout státní znak.

Také budete muset vyplnit žádost pro uzavření manželství, kde se vás budou ptát na spoustu hloupostí, např. povolání rodičů, a to i v případě, že váš otec už deset let užívá zaslouženého odpočinku. V žádosti si také vyberete jméno, které hodláte po sňatku užívat (tady došlo k pozitivní liberalizaci) a hudbu, kterou vám budou při odchodu ze svobody hrát. V nabídce je dnes i řada moderních skladeb, je na vás, zda si budete Karla Gotta přát i před oltářem.

 

Bez labutí a růží!

Máte termín a jasno v místě svatby. Nyní byste měli zvážit, jak velkou obec lidí o chystané události chcete zpravit formou svatebního oznámení. Můžete ho poslat po celém městě a okolí, pouze rodině a bývalým milencům, jen bývalým milenců, nikomu nebo všem, ale až po svatbě. Pokud nezvolíte zcela alternativní, individuální cestu (grafická studia, domácí výroba), budete muset vybírat z katalogů v tiskárnách nebo svatebních studiích. Máte v podstatě tři možnosti:

 

 • bohatě vyvedené oznámení s obrázky snoubenců, labutí, prstýnků či jiných motivů, o kterých někdo rozhodl, že se týkají svatby,
 • zcela prosté oznámení bez nápadu,
 • vtipné oznámení, ke kterému se v katalogu dostanete jen díky velké trpělivosti. V nabídce je takové většinou jen jedno nebo dvě. A pak vám ho v tiskárně stejně zmrší.

Svěřte organizaci profíkům a začněte šetřit

Svatební agentury jsou v módě. Slibují vám hory doly. V jejich čele je většinou neatraktivní slečna, která na lov ženicha rezignovala. Tváří se, že služby poskytuje kvůli vaším (nebo spíš partnerovým) krásným očím, ale nebojte se – všechno vám naúčtují. Nakonec si to stejně všechno oběháte sami. Tedy pokud se neobrátíte na skutečné profíky, kteří mají praxi z oddávání osobností. Za jednoho svatebního koordinátora si naúčtují kolem 5 tisíc korun, poplatek za organizaci svatby do 150 tisíc korun činí kolem 20 tisíc. Takže pokud si neberete Brada Pitta a nebudete mít 300 hostů, dobře si to rozmyslete…

 

Princezna nebo sexbomba?

Na rozdíl od ženicha, u kterého se předpokládá (nový) oblek, je nevěsta v situaci, kdy si se svým dosavadním šatníkem skutečně neví rady. Odborníci doporučují šaty nekupovat ani nepořizovat (tedy pokud nevěstě není čtyřicet a nevdává se potřetí v decentním kostýmku), nýbrž půjčit. Máte-li vkus a pud sebezáchovy, učiňte tak alespoň s dvouměsíčním předstihem. Při výběru šatů z půjčovny berte v úvahu stupeň těhotenství, postavu a typ svatby. Přijde vás to každopádně na 2 až 10 tisíc korun, pozitivní na tom ale je, že nemusíte hubnout, protože šaty vám upraví až pár dní před svatbou, kdy už budete mít spíš opačné problémy.

Šaty můžete mít jakékoliv, ale ty nejhezčí modely budou vždy ve velikostech, které vám ani při nejlepší vůli nepadnou. Každopádně doporučuji držet se při zemi a zvolit něco mezi princeznou s krajkami a sexbombou v minišatech. A počítejte s tím, že:

 

 • vždycky vás ze svatebčanů někdo pomluví,
 • ženichovi půjde o to, co máte pod tím,
 • nejvíc se budete líbit sama sobě.

Není malých svateb!

Když do toho jdete, máte na seznamu deset lidí. Počítejte s tím, že skončíte na třiceti, a to ještě dlouho potom půjdou řeči, koho všeho jste nepozvali. Máte-li svatbu ve městě, počítejte minimálně s 250-300 Kč na hlavu (za kompletní večeři) bez alkoholu, což je vzhledem k okolnostem klíčová položka. Doporučuji zorganizovat obřad v pozdních odpoledních hodinách – ušetříte na jídle.

 

Cukroví: malé a drahé

Máte-li někoho, kdo vám napeče několik set kousků cukroví, gratuluji. Jinak počítejte s tím, že svatební cukroví není žádná laciná záležitost. Především je třeba jej dostatečně dlouho předem objednat. Pak musíte spočítat, kolik kousků budete chtít – doporučuji pojmout celou záležitost dietně a hosty nepřecpávat. Úsporná varianta pro 30 lidí včetně výslužek a třípatrového dortu vás stejně vyjde k 5 tisícům korun. A chcete-li osmipatrový dort s nevěstou a ženichem, padne tato částka jenom na něj.

 

Deset kukaček nebo jedno video?

Dobrá zpráva je, že dnes je běžné hostům svatební dary zadávat. Ta špatná je, že většinou máte tipy na takové dary, které si hosté nemůžou dovolit. Dary do 1000 korun se v domácnosti vymýšlejí strašně špatně. Navrhli jsme boxovací pytel, po kterém můj přítel úpěnlivě touží, ale dívali se na nás divně. V nejhorším případě zvolte cestu dárkových šeků.

 

Problémoví hosté a další radosti

Půvab svatby spočívá v tom, že se všechno začne hroutit v momentě, kdy bude přesvědčení, že vás nic nemůže překvapit. Svatba je o detailech, na které se zapomíná. Proto byste neměli podcenit zejména tyto maličkosti:

 

 • zasedací pořádek, jehož smyslem je izolovat problematické hosty,
 • fotografa, který vás bude honit po parku a aranžovat do nesmyslných pozic. Nezapomeňte proto svěřit fotoaparát do rukou největšího abstinenta, který bude chladnokrevně pořizovat momentky i po půlnoci,
 • rozlučkovou party, která vás bude stát více námahy než svatba samotná – doporučuji uspořádat v dostatečné časové rezervě přes svatbou, abyste stačili napravit vzniklé škody na sobě a okolí,
 • dopravu svatebních hostů: půjčení aut je děsivě drahé, zkuste to pojmout hromadně a objednat třeba autobus.
 • svatební noc, která by se měla uskutečnit jinde, než v bytě, ve kterém jste se spolu ráno společně probudili. V celkovém rozpočtu svatby je to už zanedbatelná položka.
 • nehádejte se: svatba je jako stvořená k tomu, aby se v rámci jejích příprav snoubenci rozeštvali. Je to zbytečné – vždyť je to ,,jenom\ svatba!

Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 2851×

Diskuse

V této diskusi není zatím žádný příspěvek.

Přidat nový příspěvek...