Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Svatební fotograf a video > Články > Za oponu cen svatební fotografie

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Za oponu cen svatební fotografie

Vybíráte svatebního fotografa a překvapují vás poměrně vysoké ceny? Našli jste fotografa za pět tisíc korun, také profíka za deset tisíc a někoho i nad dvacet tisíc? Zdá se vám to moc za pouhý den práce, kterou by zdarma zvládnul i váš strýček Jenda?

 

svatebni_fotografie

 

Pokud si i vy kladete tyto otázky, pro vás jsou určeny následující řádky. Rozhodli jsme se připravit ve spolupráci s profesionály zajímavý pohled za oponu svatební fotografie. Odkryjeme, co vše se za cenou fotografů skrývá, a pokusíme se vám osvětlit, proč stojí za to, myslet ve svém svatebním rozpočtu na kvalitního svatebního fotografa.

 

Vybavení

 

Jeden z rozdílů mezi strýčkem Jendou, který rád fotografuje svým novým kompaktem, a beze sporu by dokázal udělat alespoň jednu hezkou fotku z vaší svatby, a opravdovým fotografem, je mimo jiné právě ve vybavení, které musí zvládat různé, a často i extremní situace.

 

Dříve než se fotograf vydá na profesionální dráhu, musí investovat do kvalitního fotoaparátu (například Canon 5d mark II / Nikon D700 - cena 50 000 Kč) a záložního fotoaparátu (25 000 Kč). Pro dokonalé zachycení vašich svatebních okamžiků je třeba mít i několik dobrých objektivů, které fotografům pomáhají například v horších světelných podmínkách (obřadní síně, večerní oslava ve sklepní restauraci apod.), či umožňují fotografovat z blízka i z větší vzdálenosti.

 

Tak například:

Canon / Nikon 24-70 f/2.8 = 30 000 Kč

Canon / Nikon 70-200 f/2.8 = 30 000 Kč

Canon / Nikon 50mm f/1.4 = 10 000 Kč

Canon / Nikon 100mm , 105mm f/2 = 10 000 Kč

Canon / Nikon 17-40, 16-35 f/4 = 17 000 Kč

Dva přídavné blesky: Canon 580 EX II / Nikon SB 900= 24 000 Kč

K tomu všemu je zapotřebí další vybavení - několik paměťových karet, baterie, ochranné filtry, stativy, ale také batoh na nošení, servis atd.: přibližně dalších 30 000 Kč.

 

 

vybaveni_svatebni_fotografie

 

Software a zálohování

 

Aby mohly být svatební fotografie přivedeny k dokonalosti, je potřeba mít nástroje pro jejich editaci: počítač (30 000 Kč), softvéry (60 000 Kč) a také například úložiště pro zálohování fotografií (8 000 Kč).

Shrnuto a sečteno, jen počáteční investice přesahují částku 300 000 Kč. Vybavení je zapotřebí průměrně každé tři roky obměňovat, neboť se opotřebovává (za 3 roky je jen na svatbách jedním fotoaparátem pořízeno až 250 000 snímků). Dále je nutné sledovat vývojem techniky, aby mohla být kvalita snímků neustále zlepšována a tím byly uspokojeny nároky snoubenců.

 

Časová náročnost

 

Práce svatebních fotografů zdaleka není v jen v časovém rozsahu, který s vámi tráví během svatby. Abyste byli spokojeni, je dobré, když se s vámi fotograf potká a komunikujete spolu již před svatbou. Profesionální fotograf se také na každou svatbu připravuje, ať už technicky či znalostně, např. ve smyslu mapování možností fotografovaní na daném místě.

 

Po svatbě je potřeba snímky uložit a zálohovat. Poté udělat první selekci a vybrat fotografie k editaci. To, aby postprodukce a výběr byli kvalitní, vyžaduje určitý čas. Běžně to jsou tři i více dní, podle rozsahu svatby a dohody se snoubenci. Během těchto dalších hodin práce, jsou vytvořeny webové galerie, editovány snímky, vytištěné fotografie a vše další, aby vám mohl přijít kompletní balíček s fotografiemi z vaší úžasné svatby.

 

Mzda fotografa

 

Podíváme-li se na průměrné příjmy a náklady svatebního fotografa v horizontu jednoho roku s předpokladem, že se mu podaří vyfotografovat např. 35 svateb za průměrnou cenu 16 000 Kč, hrubý roční příjem vyjde 560 000 Kč.

 

Tak jako všichni, kdo podnikají a živí se svou prací, musí i fotografové své příjmy zdanit a odvést pojištění. Pro výkon své práce také potřebují prostory, prostředky a nástroje k podnikání. Také musí vést marketing, vzdělávat se a komunikovat. V číslech pak tyto základní náklady přesahují 350 000 Kč. V součtu nám vychází, že průměrný měsíční plat fotografa je v tomto případě čtrnáct a půl tisíce. A to je většinu víkendů mimo svůj domov a rodinu.

 

Pro mnohé svatební fotografy je přirozené doplnit své portfolio o portrétní či reportážní práci, tak aby mohli dále investovat do vybavení ale i vzdělávání.

 

Na závěr

 

Ano, cena za profesionální svatební fotografie se může zdát za "jeden den" práce relativně vysoká. Je však potřeba si uvědomit, že fotografové stráví minimálně další 3 dny editací snímků plus doba věnovaná přípravě na svatbu. Také je dobré vědět, že pro práci používají kvalitní vybavení, do něhož investují nemalé částky. A ruku na srdce: svatební fotograf není zdaleka nejdražší položkou na svatebním seznamu. Přitom právě fotografie, spolu s videem a prstýnky jsou to jediné hmatatelné, co vám zůstane jako vzpomínka a zároveň jako dědictví pro celou novou rodinu z vašeho vysněného svatebního dne.

 

 

Autor: Svatby.cz, za podklady děkujeme fotografovi Petrovi Pěluchovi www.pelucha.cz.

1. 3 . 2012

 

 

Čtěte více na téma Svatební Fotografie


Průměr: 5 | hlasů: 2
Zobrazeno 24345×

Diskuse

  • <<
  • 1
  • >>
  • Nalezeno 10 příspěvků. Stránka 1 z 1.

Odpovědět

Sorrowdy

06.03.2012, 9:37

Dotaz na zveřejnění článku

Článek se mi líbí a mám dotaz na autora, jestli by bylo možné článek vložit na své stránky. Děkuji moc. Jiří Veselý

petr pelucha photography

06.03.2012, 11:57

Publikovani

Urcite clanek muzete dale sirit, bude nam radosti:]

petr pelucha, spoluator clanku

knrk

07.03.2012, 15:44

Drobnosti

Kdyz se objevila odpoved americke fotografky klientce pohorsujici se nad cenami, cekal jsem kdy jej prevezme nekdo i u nas.

 

S clankem samotnym se da souhlasit, je zde vsak nekolik nepresnosti.

- porizovaci ceny za vybaveni jsou mnohem vyssi (obzvlaste u Canonu).

- vubec se nezminujete o doprave, ktera celkovou cenu take urcuje. PHM dnes nejsou vubec levnou zalezitosti. Fotograf/ka mnohokrat cestuje stovky kilometru z bodu A do bodu B. At uz v brzkych rannich hodinach nebo naopak pozdnich nocnich hodinach.

 

A dalo by se pokracovat. 

mullerko

22.03.2012, 21:40

komentar

celkom pekne povedane....ale takyto clanok by som rad videl aj s pohladu kameramanov.....

videoman

22.03.2012, 21:44

článok

Veľmi dobrý článok :) konečne pravda o našej práci. Mohol by som niektoré články (video a foto) publikovať na mojej stránke? Samozrejme uvediem zdroj článku. Ďakujem.

Svatby.cz

26.03.2012, 11:37

clanek

dakujeme za pochvaly... Na clanku z pohladu kameramanov sa uz pracuje :o) Clanok mozete urcite sirit, prosime o uvedenie autorov Svatby.cz a fotografa Petra Peluchy - Pelucha.cz. Ak budu viest na nase stranky, budeme este radsej :o)

www.fotoprofik.cz

22.05.2012, 17:32

sdílení

taky bych rád přidal článek na své stránky.. pokud Vám to nebude vadit.. děkuji :)

wedding

03.07.2012, 16:11

Pochvala za článek

Velice si vážím tohoto výstižně popsaného článku a snad jen podotknu, že toto by si měli budoucí svatebčané desetkrát přečíst než-li udělají krok nesprávným směrem při výběru fotografa v roli strejdy a podobně. S dovolením jsem si článek vypůjčil, protože toto je velmi poučné i pro fotografy. Hezký den Vám všem

Gankar

21.08.2012, 0:45

...

Článek je to zajímavý, mám na něj svůj názor, avšak ty školácké chyby v něm obsažené jsou do očí bijící! Copak tady nemáte editory? Jak může poloprofesionál napsat "prstýnkami" a myslet to vážně to vážně nepochopím...

LuBu.cz

09.04.2013, 14:08

Podobný pohled na věc

Na toto téma jsem psal začátkem roku http://www.lubu.cz/blog/jak-si-urcit-cenu/

Víc takových článků by mohlo dopomoct ke zkvalitnění služeb ze strany poskytovatelů a k lepšímu rozhodování mezi kvalitou a kvantitou na straně zadavatelů, popřípadě k tomu aby určujícím faktorem nebyla jen cena. 

Odpovědět

  • <<
  • 1
  • >>
  • Nalezeno 10 příspěvků. Stránka 1 z 1.