Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Tlumočení, Překlady dokumentů > Články > Tlumočník na svatbu

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Tlumočník na svatbu

Pokud jeden ze snoubenců (případně oba) nemluví a nerozumí česky, popřípadě je-li neslyšící nebo němý, je přítomnost tlumočníka při prohlášení o uzavření manželství nutná. Bez přítomnosti tlumočníka nelze prohlášení o uzavření manželství v těchto případech učinit.

 

V případě svatby s cizincem je nezbytné kontaktovat “soudního tlumočníka“. Jde o tlumočníka, který byl k výkonu tlumočnické činnosti jmenován předsedou či místopředsedou krajského soudu nebo ministrem spravedlnosti. Název “soudní tlumočník“ je spíše zažité lidové označení, zákon takové označení nezná.

Tlumočníka budete potřebovat již v průběhu vyřizování formalit spojených se svatebním obřadem u matričního úřadu, neboť všechny dokumenty potřebné při sňatku s cizincem musí být přeloženy soudním tlumočníkem z cizího jazyka do češtiny.

Soudní tlumočník je jmenován soudem k provádění takového tlumočení nebo překladů, kdy je to vyžadováno zákony. Pracuje tedy pro státní úřady, soudy, policii, ale i pro soukromé osoby, potřebují-li něco pro tyto instituce přeložit.

Účast tlumočníka při svatebním obřadu si snoubenci zajišťují sami na vlastní náklady. Tlumočník by měl spolupracovat s příslušnými úřady nebo duchovním v případě církevní svatby. V případě civilní svatby bývá matrika na podobně situace připravena a tlumočníkovi poskytne příslušné texty, které si tlumočník může v předstihu připravit. Církevní obřad má svá pevná pravidla, proto by si je měl tlumočník předem dobře nastudovat a vyhledat terminologii.

Soudní tlumočník se prokazuje občanským a tlumočnickým průkazem. Protokol o uzavření manželství opatří svým podpisem a razítkem.

 

AUTOR:  Mgr. Ivana Koubková - soudní tlumočník pro jazyk anglický a německý

www.preklady.vecerniskola.cz

 

 


Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 8681×

Diskuse

V této diskusi není zatím žádný příspěvek.

Přidat nový příspěvek...