Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Předmanželská smlouva > Články > Předmanželská smlouva – ano, či ne?

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Předmanželská smlouva – ano, či ne?

Hned v úvodu je nutno dodat, že mnoho lidí vidí předmanželskou smlouvu stále ještě jako zbytečnost. Nicméně u rozvodového soudu možná poté řada z nich zpytuje svědomí.

Přitom v dnešní době je předmanželská smlouva tím nejjednodušším a nejrozumnějším řešením, jak si případně do budoucna ušetřit zbytečné nervy a zejména i výdaje.

 

Není žádným tajemstvím, že každý sňatek i rozvod je spojen se změnami majetkových poměrů. Ale né každý z nás na tuto skutečnost v reálu pamatuje. V dnešní době se dobře vdát či oženit není zrovna tou nejjednodušší záležitostí, ale co se pak teprve dobře rozvést?

 

Určitě znáte tradiční scény z filmů (ale i z vlastního bezprostředního okolí) na téma majetkové vypořádání mezi rozhádanými partnery. Snad tedy není potřeba komentovat, že to není zrovna jednoduchou záležitostí. Předmanželská smlouva sice není zrovna tím nejromantičtějším řešením, ale rozhodně se vyplatí na ní pomyslet. Jak se říká: "Kdo je připraven, není překvapen."

 

Svatbou začne standardně takzvané společné jmění manželů, které je tvořeno:

  • movitým i nemovitým majetkem nabytým některým z manželů nebo oběma společně v době trvání manželství s výjimkou majetku, který měl jeden z manželů ve vlastnictví již před uzavřením manželství, majetku vydaného mu v rámci restitucí nebo který získal dědictvím nebo darem, dále věcí sloužících osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů a majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do jeho výlučného vlastnictví
  • nezapomínejte, že do společného jmění manželů dále patří i závazky, které některému z manželů nebo oběma společně vznikly za trvání manželství, s výjimkou závazků týkajících se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich, a závazků, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého.

 

Rozsah společného jmění manželů lze samozřejmě smlouvou rozšířit, či zúžit nebo se dohodnout na jeho správě. Lze ji uzavřít v době trvání manželství nebo už před jeho vznikem, kdy snoubenci právě v předmanželské smlouvě upraví své budoucí majetkové poměry a určí třeba i způsob vypořádání majetku v případě rozvodu.

 

K sepsání smlouvy nepotřebujete žádné zvláštní právní znalosti. V případě nejasností si můžete přizvat advokáta. Ale se samotným právním sepsáním si již sami neporadíte. Sepsat ji musí notář formou notářského zápisu, jinak by byla smlouva samozřejmě neplatná.

 


Průměr: 4 | hlasů: 1
Zobrazeno 5975×

Diskuse

V této diskusi není zatím žádný příspěvek.

Přidat nový příspěvek...