Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Snubní prsteny > Články > Jak vybrat snubní prsteny

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Jak vybrat snubní prsteny

Svatební šaty si obléknete jednou za život, kytici hodíte vdavekchtivé slečně, svatební dort zmizí v žaludcích hostů, ale snubní prsteny budete nosit v ideálním případě Vy i Váš nastávající celý život.

...

 

Snubní prsteny jsou nejen trvalou vzpomínkou, ale také symbolem spojení dvou lidí, jejich věrnosti a lásky. Stejně jako nemá prsten žádný začátek ani konec, má trvat vztah páru na věky. Snubní prsteny jsou součástí naší kultury už od dob starověkého Říma. Okolo roku 850 za pontifikátu papeže Mikuláše I. se staly pevnou součástí svatebního obřadu a byl jim přiřazen sakrální význam. Prsteny ve starověku a středověku byly nejčastěji železné či měděné, ale také ze slonoviny, kůže či jen z obyčejné trávy. Drahé kovy se v širší míře rozšířily až později. Také vsazování drahých kamenů do šperků je novějšího data. Zpočátku si prsteny s kameny mohli dovolit pouze zámožní snoubenci. Jednoduchý zlatý prsten s několika kameny, tak jak ho známe dnes, se nosí od 16. století, ale teprve ve 20. století se ustálil zvyk, že snubní prsteny nosí oba partneři. Dříve dostávala snubní prsten pouze žena.

 

U nás a ve většině evropských zemí se snubní prsten nosí na prsteníčku levé ruky, která je blíže k srdci. Tento zvyk pochází od Egypťanů, kteří věřili, že je žíla levé ruky spojena přímo se srdcem. Navíc je umístění na levé ruce praktické, protože pravákům nepřekáží při práci. Snubní prsten můžete dokoupit u svého klenotníka také jako set k prstenu zásnubnímu a nosit oba na stejném prstě.

 

gallery

 

Na výběr snubních prstenů si vyhraďte dostatek času – ideální jsou 3 měsíce. Výběr materiálů i designů je obrovský a chvíli Vám bude trvat, než se v něm dokážete zorientovat. Nabízí se prsteny z obecných i vzácných kovů, s kameny i bez, hladké i s povrchovou úpravou. Zlaté prsteny jsou nestárnoucí klasikou díky svému vzhledu i odolnosti proti poškrábání. Navíc jsou zlaté prsteny výhodnou investicí vzhledem k neustálému růstu cen tohoto kovu. U zlata můžete vybírat z 14 či 18 karátové slitiny, které se liší obsahem ryzího zlata ve slitině. Ryzost kovu musí prodejce uvádět v prodejně, pokud tomu tak není, raději se hned vydejte jinam. Navíc všechny zlaté šperky prodávané v ČR musejí být opatřeny státní puncovní značkou, která zaručuje ryzost kovu. Nejoblíbenější je bílé zlato, někteří však volí raději tradiční žluté nebo ultramoderní růžové.

 

Při výběru designu se řiďte nejen vkusem, ale i šířkou prstu. U dlouhých nebo velmi štíhlých prstů je lepší volbou širší kroužek, který prst opticky zmenší, prsten na něm vypadá přirozeněji. U silnějších prstů naopak slabší, prst opticky prodlouží. Kromě šířky kroužku máte také na výběr z několika variant tvaru průřezu prstenu. Průřez prstenu volte nejen na základě Vašeho vkusu, ale také s ohledem na pohodlí při nošení. Design prstenu dotváří také povrchová úprava – můžete mít kroužek hladký, matovaný (matný povrch bez zřetelné struktury) či pískovaný (matný povrch s patrnými stopami brusných kotoučů), nebo také kombinaci těchto úprav. Stále častěji zlaté kroužky doplňují kameny, především diamanty. Nejčastěji je kameny zdoben dámský prsten a pánský prsten zůstává bez kamenů nebo s jedním menším kamenem. Pokud se rozhodnete investovat do diamantových prstenů, určitě se vyplatí navštívit důvěryhodného prodejce, který ke šperkům nabízí certifikáty ověřené nezávislou autoritou. Diamanty mají propracovaný systém hodnocení a je vhodné se před nákupem seznámit s jeho základy.

 

Při objednání prstenu musíte uvést také velikost. Velikost je možné stanovit dle jiných Vašich prstenů, ale ideální je vybrat ji vyzkoušením měrky neboli svazku kroužků všech velikostí. Při zkoušení velikosti pamatujte, že prsty mohou natékat a měnit objem. Večer máte tedy větší velikost než ráno a stejně tak v teplejším počasí. Pokud budete váhat mezi velikostmi, zvolte raději tu menší. Lepší pro prsten je zvětšení o číslo než jej zmenšovat.

 

Termíny dodání snubních prstenů se u jednotlivých obchodů liší. My máme vyzkoušené snubní prsteny od ALO diamonds, kde Vám prsteny vyrobí do 14 dnů od objednání včetně jedné zkoušky, kdy se ujistí, že Vám velikost dokonale sedí. Cena diamantových snubních prstenů od ALO diamonds začíná na 30.000 Kč za pár včetně vygravírování Vašeho textu, exkluzivní dárkové krabičky a bezchybného záručního i pozáručního servisu. Zkuste navštívit některý z jejich butiků.

 

Autor: Alo Diamonds
16.8.2011

 


Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 9690×

Diskuse

  • <<
  • 1
  • >>
  • Nalezeno 1 příspěvků. Stránka 1 z 1.

Odpovědět

parďouš

27.04.2014, 14:55

Dvakrát měř platí i u prstýnků, jojo

Jo jo, to měření velikosti nepodceňovat, to je fakt. Kupovali prstýnky přes internet, na https://www.silver.ag/cz/  a největší sranda je poměřit si doma velikost podle jinejch prstýnků a čekat, jeslti padnou nebo spadnou :) ale všechno klaplo a prstýnky krásný.

Odpovědět

  • <<
  • 1
  • >>
  • Nalezeno 1 příspěvků. Stránka 1 z 1.