Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Svatební dorty a koláčky > Články > Svatební koláčky

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Svatební koláčky

Svatební koláčky přezdívané zvací se pečou asi 3 týdny před obřadem a rozvážejí se těm, které si přejeme mít na svatbě. Tento zvyk ovšem není nijak zavazující a záleží na každém, jak pečení koláčků pojme.


Tento zvyk ovšem není nijak zavazující a záleží na každém, jak pečení koláčků pojme. Funkce svatebních koláčků je regionálně velmi rozdílná. Koláčky se pečou asi tři týdny před svatbou a rozvážejí se těm, které si přejeme mít na svatbě. Ke koláčkům se zároveň přidává i osobní pozvání ke svatebnímu stolu. 


Jinde jsou naopak klasické svatební koláčky určené pro vzdálenější příbuzenstvo a známé, kteří nejsou na svatbu pozváni. Koláčky se rozvážejí asi týden před obřadem a říká se jim též oznamovací koláčky.


Svatební koláčky ale také bývají součástí svatební hostiny a pokud jich máme dost, můžeme je přidat i do svatebních výslužek, které si hosté odnášejí po svatební hostině. Je tedy třeba počítat s dostatečným množstvím koláčků.


............

 


Samotné koláčky mají podle kraje jiný vzhled. Někde se dělají miniaturky jako pětikoruna a jsou tradičně placaté s náplní na povrchu, jinde se nádivka těstem obaluje, syrový koláček se máčí do vajíčka a posypává drobenkou. No jak se říká: "jiný kraj, jiný mrav". Receptů kolují desítky a je jen na nás, zda se rozhodneme pro nekynuté těsto, kynuté koláčky nebo pro koláčky z nekynutého kvasnicového těsta.

 

A kdo koláčky vlastně peče? Tradičního pečení koláčků se nejčastěji účastní maminka nevěsty, ale může se sejít i parta kamarádek a sousedek, práce jde pak rychle od ruky. Samozřejmě ale není žádnou ostudou si svatební koláčky objednat. Můžete je objednat ve vaší oblíbené cukrárně nebo se zkuste poptat u známých, kde si koláčky objednávali a jak byli spokojeni. Také se podívejte na inzeráty v okolí nebo na internet, stále více žen nabízí napečení domácích svatebních koláčků a svatebního cukroví.


Samozřejmostí by měly být alespoň 3 druhy náplní. Podle jedné tradice se říká, že budoucí nevěsta by koláčky ani dort na chystanou svatbu péct neměla, neboť pokud by se toho dopustila, může ji postihnout nešťastné manželství a uplakané děti. Druhá zaručená informace zase hlásá, že právě podle těchto výtvorů se posuzuje její kuchařské umění. Záleží tedy jen na vás, k jaké pověře se přikloníte. Pro všechny případy si můžete přečíst náš článek Upečte si vlastní svatební koláčky, kde najdete všechny potřebné recepty.

 


Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 12975×

Diskuse

V této diskusi není zatím žádný příspěvek.

Přidat nový příspěvek...