Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Svatební dorty a koláčky > Články > Svatební dort - jaký vybrat?

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Svatební dort - jaký vybrat?

Žádná svatba a potažmo svatební hostina nesmí postrádat svatební dort. Často jsou to právě svatební dorty, které jsou na svatební hostině hned po nevěstě s ženichem středem pozornosti. Ale jaký svatební dort vybrat?

 

 ...............

 

Při výběru svatebního dortu záleží čistě na vaší představě, chuti a finančních možnostech. Výběr se odvíjí od velikosti a stylu svatby.

 

  • Velikost svatebního dortu

Samozřejmě je nutné vybrat správnou velikost svatebního dortu – ta se většinou odvíjí od počtu svatebčanů – a je třeba volit tak, aby se dostalo na každého. Pokud totiž svatební dort neochutná jenom jediný ze svatebčanů, přinese to smůlu nejen jemu ale i čerstvě oddanému páru. Navíc se většinou počítá také s tím, že se hostům bude dávat svatební výslužka a tam by kousek ze svatebního dortu určitě chybět neměl.

Na malou rodinnou svatbu se nehodí několikapatrový dort. Postačí jen menší dort zajímavého tvaru či zdobení. Velikost svatby tedy určuje velikost dortu, styl svatby naopak určuje jeho vzhled.

 

  • Druhy svatebních dortů

Co se týče příchutě a tvarů, můžete vybírat z nepřeberné škály svatebních dortů. Dort můžete zvolit klasicky čokoládový nebo oříškový. Pokud máte ovšem svatbu v létě, kdy jsou dny velmi teplé, není čokoládový dort zrovna tím nejideálnějším. Pokud se pro čokoládový dort v letních měsících přece jen rozhodnete, vytáhněte jej z lednice jen na krájení.

Dále v nabídce nechybí samozřejmě velmi oblíbené ovocné dorty. Ty jsou ideální pro svatbu v letních měsících. Tento dort nejen osvěží, ale hlavně zůstanou déle hezký pro oko.

V poslední době se těší oblíbenosti i hranaté dorty ve tvaru čtverce nebo obdélníku. Stále sice patří mezi dorty netradiční, ale pokud chcete být originální, není hranatý dort vůbec na škodu.

Dále jsou na svatbách často k vidění dorty ve tvaru srdce. Tyto romantické dorty jsou také klasikou, která ze svatebních hostin nevymizí. Srdcové dorty mohou být nízké i několikapatrové.

V poslední době se těší své oblíbenosti i originální a netradiční dorty z malých dortíků, či veselé barevné dorty, které ladí se stylem svatby.

Každá nevěsta samozřejmě řeší barvu a styl svého svatebního dortu. Nebojte se tedy inspirovat v zahraničí pomocí našeho článku Svatební dort - inspirace v zahraničí a obrázek vašeho vysněného svatebního dortu pak můžete přinést cukrářce a nechat si udělat svůj originální svatební dort.

Nezapomeňte, že před objednáním dortu u cukráře můžete využít ochutnávku krémů, polev a dalších příchutí, které by do dortu mohly být zakomponovány, proto neváhejte a řekněte si o to, ať máte jistotu, že bude svatební dort nejen vypadat, ale i chutnat dle vašich představ. Někteří cukráři dokonce nabízí u vícepatrových dortů možnost volby tak, že u každého patra můžete zvolit jinou příchuť, což je určitě dobrá zpráva pro nerozhodné nevěsty.

 

  • Ozdoby na svatební dort

Neméně důležité než svatební dort jsou samozřejmě i ozdoby na svatební dort. Dekorace se volí především podle typu svatby. Velmi populárními dekoracemi jsou marcipánové květy, růžičky nebo okvětní plátky. V současné době jsou nejvyhledávanější figurky na svatební dort = postavičky ženicha a nevěsty.

Většinou jde o pár stojící bok po boku, ale fantazii se meze nekladou. Figurky na svatební dorty se v současné době vyrábějí v tolika velikostech, tvarech a stylech, že výběru té správné figurky na dort možná budete muset věnovat skoro stejně času, jako výběru samotného svatebního dortu. Mohou být vyrobeny z plastu, porcelánu, marcipánu nebo skla.

Ovšem figurky na dort nemusejí být jenom postavičky ženicha a nevěsty mohou to být propletená srdce, monogramy, holubice nebo dokonce zarámované fotografie ženicha a nevěsty. Jako ozdoby na svatební dort jsou ale určitě vhodné i různé mašličky, perličky nebo čerstvé ovoce či živé květiny.

 

  • Na co ještě nezapomenout?

Na co by se rozhodně nemělo zapomínat je svatební výslužka, do které patří nejen kousek svatebního dortu, ale i svatební cukroví a svatební koláčky. Více o tomto tématu naleznete v článku Svatební koláčky.

 


Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 10995×

Diskuse

V této diskusi není zatím žádný příspěvek.

Přidat nový příspěvek...