Nacházíte se zde: Úvod > Připravujeme svatbu > Svatební dorty a koláčky > Články > Svatební dorty - postřehy cukráře

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Svatební dorty - postřehy cukráře

Stále nemáte jasno, jaký zvolit svatební dort? Máte spoustu otázek a chybí Vám na ně odpovědi? V tom případě čtěte dál a Tomáš Beran z Grand Cafe Praha Vám mile rád na některé z těchto otázek odpoví.


 • Jaké jsou trendy?

Trendem jsou i tuto sezónu zejména lehké dorty. V poslední době se zákazníci přestávají bát tmavých barev na svatebním dortu a volí i tmavší barvy ve formě čokoládových dortů. Hodně moderní je tuto sezónu i svěží zelená barva a to nejen na svatebních dortech. Dále je rozhodně hitem sezóny fialová barva. Často byla k vidění na svatebních dekoracích a nyní i na dortech. Absolutním trendem co do prodeje je u nás ale již čtvrtým rokem jogurtový dort s lesním ovocem.

 

 • Jaké svatební dorty jsou nejvíce žádané?

Jak již bylo řečeno, u nás je to rozhodně jogurtový dort s lesním ovocem. Pak už jsou to různé kombinace. Často jsou žádané i dorty, kdy si klienti přejí mít v každém patře jinou náplň. To je takový kompromis. A samozřejmě jsou oblíbené i klasické mandlové svatební dorty s živými květy.

Co se týče náplní, tak nejpopulárnější jsou lehké a pak široké spektrum chutí od vanilkové s čerstvým ovocem, čoko-oříšek, karamel, čokoláda-višeň, oříšek... Zkrátka vše, dle přání. Pokud je to "cukrářsky" možné, tak rádi plníme jakákoliv přání. Jak již bylo řečeno, tak častá je také varianta, kdy každé patro má jinou náplň.

Co se týče tvaru, tak ten moc nepodléhá módním trendům. Nejčastější jsou samozřejmě dorty kulaté, potom hranaté, ale i tzv. cupcakes, ovál. Není problém dle přání klienta vyrobit i netradiční dort. Např. spodní patro hranatý dort, pak kulatý, pak hranatý...

 

 • Jaké jsou možnosti?

Fantazii se opravdu meze nekladou, takže možností je nepřeberná škála. Nabízíme širokou škálu dortů a rádi splníme i jakékoliv přání, pokud bude z "cukrářského" hlediska možné. Jsme ochotni udělat na přání klienta cokoliv nového i netradičního, avšak odrazí se to samozřejmě v ceně.

 

 • Co proslulá panenka na dortu z 80tých let?

Samozřejmě je stále k vidění na svatebních dortech, nicméně již velmi sporadicky.

 

 • Co je dobré si připravit na první schůzku ke svatebním dortům?

Já preferuji osobní konzultace, kdy je jednodušší i domluva ohledně zálohy. Pokud přijdou klienti již s určitou představou, je to samozřejmě lepší, protože máme od čeho začínat. Můžou si přinést obrázky dortů pro inspiraci, aby byl jasný styl atd. Nicméně na schůzce se vše domluví a proto žádná důkladná příprava opravdu není potřeba.

 

 • Co klienti žádají a nelze to vyrobit?

Rozhodně není vhodné dávat marcipán na šlehačkové dorty. Šlehačka má hodně vody a marcipán začne stékat. Dále nelze u šlehačkových dortů dát více korpusů na sebe, tento typ dortu musí přijít jedině na stojan, protože živočišná šlehačka samotná to neudrží.

 

 • V jakém rozmezí se pohybují ceny dortů?

Např. jogurtový dort s ovocem v jednom patře se pohybuje od 1320 Kč. Cena se ale u všech dortů logicky odvíjí z počtu porcí a hlavně velikosti a náročnosti dortu.

 

 • Co navrhujete, když má nevěsta nižší rozpočet?

Vše se dá bez problému domluvit individuálně. Můžeme zvolit klasicky dvě patra na sobě a pokud se vyvarujeme pracnosti, tak nebude placena ruční práce, malovaní atd. Zkrátka vše je možné a je to vždy o dohodě.

 

 • Jaké dekorace na dorty jsou v oblibě?

Rozhodně to jsou živé i marcipánové květy. Dále máme širokou nabídku postaviček, holubiček...

 

 • Tipy na dorty v létě, v zimě?

Asi bych volil klasicky na zimu krémovější a na léto lehčí. Svatební dort většina klientů řeší až po výběru květin a svatební výzdoby, takže se výběr svatebního dortu často od toho odvíjí.

 

 • Jak dlouho trvá dort připravit? Jak dlouho dopředu ho objednat?

To je vždy individuální. V letních měsících, kdy je více svateb, bych doporučoval rozhodně měsíc předem. V zimních měsících stačí i dva týdny dopředu. Pokud je dort pracnější, tak raději dřív. Pokud je to dort klasický, tak nikoho neodmítneme ani týden předem.

 

 • Tipy na originální dort?

Každý kus je originál, vše je o fantazii. Každý klient je jiný, takže každý svatební dort  je originál.

 

 • Je možná ochutnávka?

Samozřejmě. Pokud se ohlásíte 2-3 dny předem. Jde o ochutnávku jednoporcových kousků jednotlivých příchutí a pokud dojde k potvrzení objednávky, tak je tato ochutnávka zdarma.

 

 • Jak obyčejně probíhá dodání dortu?

Doprava svatebního dortu se účtuje zvlášť, takže záleží na klientovi, zda ji bude chtít využít. Svatební dorty se rozváží v chlazených vozidlech. Pokud si klient bude chtít svatební dort převzít a dopravit osobně, tak riziko je na něm. To bych zvážil zejména u větších dortů. Dále je potřeba se domluvit s obsluhou restaurace na správném uskladnění dortu. Samotnou dobu dodání lze upravit dle přání klienta od večera předem, po ráno, nebo rovnou na svatební hostinu.

 

 • Ideální dort pro vás?

Důležité je, aby dort hlavně chutnal. Já osobně bych šel do klasiky - jogurtového dortu s lesním ovocem, ale to už je asi profesionální deformace. Jednou se mi dokonce stalo, že si ženich přišel po svatbě ještě jednou pro malý nový, protože mu na svatbě nevyšel.

 

gallery

Velkou fotogalerii svatebních dortů si můžete prohlédnout ZDE.

 

Autor: Svatby.cz, Tomáš Beran

www.grandcafe.cz

 

Pokud máte k tomuto tématu další otázky, prosím využijte diskusi pod článkem.


Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 14433×

Diskuse

 • <<
 • 1
 • >>
 • Nalezeno 1 příspěvků. Stránka 1 z 1.

Odpovědět

Irenka777

27.03.2015, 10:18

Ideální svatební dort

Pěkné svatební dorty, mně se strašně líbí ten ovocný se stuhou...vypadá originálně a musí být výborný. Něco podobného měla na svatbě i kamarádka, ale třípatrový http://www.cukrarna-hajek-hajkova.cz/vyrobky/dorty/zakazkova-vyroba-dortu/svatebni-dorty-praha-a-okoli/...moc pěkné to bylo...

Odpovědět

 • <<
 • 1
 • >>
 • Nalezeno 1 příspěvků. Stránka 1 z 1.