Nacházíte se zde: Úvod > Před svatbou > Zásnubní prsteny > Články > Jak vybrat zásnubní prsten

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Jak vybrat zásnubní prsten

Máte už delší dobu pocit, že jste potkal "tu pravou" ženu? Chcete ji požádat o ruku, ale nemáte ani zdání, jak vybrat zásnubní prsten? Nemáte tušení, jak by měl prsten vypadat a už vůbec ne, jak ho darovat? V tom případě čtěte dál.

Snubní prstýnek nosí ženy na prsteníčku své levé ruky a je tradičním signálem toho, že je žena zasnoubená = zadaná.  Zvykem je, že tento prsten daruje muž své nastávající při žádosti o její ruku. Pamatujte na to, že zásnubní prsten patří k těm nejdůležitějším prstenům, které budete v životě vybírat.  Předpokládáme, že výběr snubního prstenu je noční můrou mnoha mužů, proto jsme Vám všechny potřebné informace shrnuli v tomto článku.

 

 • Jaký vybrat materiál zásnubního prstenu?

Zásnubní prsteny jsou vyráběny z klasických materiálů - zlata, stříbra a chirurgické oceli. Výběr materiálu záleží pouze na Vaší volbě a také na ceně, kterou jste ochotni zaplatit. Jen pamatujte, že zásnubní prstýnek by měl vydržet celý život, proto se doporučují trvanlivější materiály.

 

 • Jaký vybrat kámen na zásnubním prstenu?

Kámen je v podstatě na zásnubním prstenu to nejdůležitější. Prsten určený k zasnoubení by měl mít alespoň jeden bílý kámen. Samozřejmě může být kamenů i více, ale jeden z kamenů by měl být nejvýraznější.
Nejčastější volbou je zirkon, který je perfektní náhražkou diamantu. Při kvalitním zpracování zirkonu, jej na první pohled nemáte šanci rozpoznat od vybroušeného briliantu. Zirkony se používají do všech materiálů, a pokud není uvedeno jinak, jedná se většinou právě o zirkon.
Brilianty se vzhledem k jejich vysoké ceně usazují jen do drahých kovů, v našem případě tedy do zlata. Existují brilianty různých velikostí a kvalit, od toho se pak odvíjí cena prstenu.

 

 • Jak vybrat správnou velikost zásnubního prstenu?

Výběr velikosti prstenu bývá pro muže největší problém. Zásnubní prsten se nosí na prsteníčku levé ruky. Ale některé ženy chtějí prsten raději na prostředníček, protože po svatbě si zde prsten mohou nechat a nosí jej vedle snubního prstenu. Dejte si na tento fakt pozor a zjistěte velikost na správném prstu.

Dále je důležité vědět, že většina z nás má jinou velikost prstu na pravé a levé ruce, proto se doporučuje zjišťovat velikost přímo na ruce levé. Ideální je vzít přítelčin prsten a nechat jej změřit, popř. se nějak obratně zeptat přímo jí či nějaké blízké kamarádky. Existují samozřejmě i jiná měření velikosti prstenů, ale tyto techniky jsou opravdu jen přibližné, proto se jich pokud možno vyvarujte nebo na ně stoprocentně nespoléhejte.

Výběr velikosti prstenu doporučujeme opravdu nepodceňovat, a pokud váháte mezi dvěma velikostmi, tak volte raději tu větší, aby budoucí nevěsta prsten opravdu na prst navlékla. Zmenšení prstenu je také jednodušší, i když u kamenových prstenů se obecně úpravy nedoporučují, protože kameny pak mohou vypadávat.

 

 • Kolik Vás to bude stát?

Jak asi tušíte, ceny snubních prstenů závisí od použitého materiálu a kamene. Nejlevněji vyjdou ocelové prsteny, jejich cena se pohybuje ve stovkách (cca kolem 400 Kč). Stříbrné prsteny se pohybují přibližně ve stejné cenové kategorii jako ocelové, jen jejich životnost není tak dlouhá. Závisí také na povrchové úpravě a kvalitě použitého zirkonu. Hezký zásnubní prsten ze stříbra koupíte cca za 600 Kč. Klasické zlaté prsteny se pohybují v tisících. Jejich cena vychází z jejich hmotnosti, protože se odvádí od množství použitého zlata. Jestliže chcete prsten s briliantem, pak opět záleží na jeho velikosti a čistotě diamantu. Cena zlatého zásnubního prstýnku pak může pohybovat od dvou tisíc až po sto tisíc i více.

 

 • Na co ještě nezapomenout?

Nezapomeňte prstýnek uložit do nějaké krásné dárkové krabičky. V případě zásnub to pak platí dvojnásob. Na trhu je spousta krabiček ve tvaru srdce či květiny, které jsou pro tuto příležitost vhodné. Již první dojem, kdy vyndáte krabičku z kapsy, je moc důležitý a zvlášť ženy se tím nechají hodně ovlivnit.

Asi každá žena si přeje, aby její vyvolený vymyslel nějaký originální způsob, jak ji požádá o ruku. Samozřejmostí je pokleknutí a ta známá věta: "Vezmeš si mě?" Mějte na paměti, že většina žen upřednostňuje soukromé prostředí před veřejnými akcemi a samozřejmě touží po romantice. Více o této problematice se dočtete v článku: Jak požádat ženu o ruku.

 


Průměr: 2,5 | hlasů: 0
Zobrazeno 16901×

Diskuse

 • <<
 • 1
 • >>
 • Nalezeno 4 příspěvků. Stránka 1 z 1.

Odpovědět

KarelRebel

13.09.2014, 14:21

žádám poprvé o ruku!!!

Dobrý den, děkuji za zajímavý članek jak na to. Zrovna se chystám žádat o ruku svou holku,ale jako mužský si sám asi neporadím... Takže podle rad z článku jsem zjistil, že by přítelkyně asi ocenila prstýnek z bílého zlata, protože má z tohoto materiálu už náušnice a nějaký řetízek...Rozhodně to chci udělat postaru, tedy v rámci možností. Chci si od kamarádky půjčit koně, bílého. Svolám celou rodinu, ku příležitosti mých narozenin a dorazím na koni a před všemi ji požádám o ruku... Určitě řekne ano, žijeme spolu a je už na pořadu...Jediný co nemám je ten prsten, vím i velikost, podle jednoho co jsem si tajně půjčil, při práci si prstýnky sundává, tak jsem se chytil příležitosti a skusil na který prst mi jde...Kámoš mi radil Rýdla jenže já ho chci vybrat osobně né na internetu... tak uvidím ... Držte palce ať s tý kobyly neslítnu!!

Anettka

28.01.2016, 15:07

výběr prstenu

Myslím, že je to dobrý návod pro muže. Jen bych ještě doplnila, že je dobré si na nákupy vzít třeba partnerčinu maminku, sestru nebo nejlepší kamarádku. Prostě někoho, kdo zná partnerčitn vkus a dokáže dobře poradit, ale zase je podstatné, aby se ta druhá osoba neprořekla před nastávají snoubenkou. Já se snoubence ptala, jak vybíral a doteď mi tvrdí, že prstýnek vybral sám a nikdo mu neradil. Co se týče velikosti, tak mi vzal prstýnek, který často nosím na prsteníčku (ale pravé ruky) a podle toho kupoval. No a dokud jsme nezašli do prodejny bisaku na snubní prsteny, tak bych ani nevěděla, že se jedná o stejného prodejce :) Ale já nikdy moc neřeším, od koho něco je - jen se mi to musí líbit :)

olga.polka

17.06.2016, 16:39

barevny prstynek

Ja jsem dostala od pritele zasnubni prstynek s barevnym kaminkem a musim rict, ze je fakt nadhernej :) 

rezkovkahanina

09.01.2017, 10:03

Není potřeba jen drahý prsten

Zdravím moc pěkná žádost o ruku pevně věřím, že vše proběhlo přesně podle plánu a nedošlo k žádným nepříjemnoostem. Osobně jsem měla vyhlídnutý prsten u Rýdla, ale můj partner nakoupil u Bisaku. Musím říci, že prsten je krásný. Tak snad i dlouho vydrží. Je pravda, že v něm je trochu dražší kámen, ale osobně si myslím, že ženu by potěšil i prsten z pouti. To se stalo kamarádce její muž neměl v době kdy jí žádal o ruku peníze a tak koupil pouťový prstýnek a požádal jí o ruku s ním. Do dnes na to kamarádka vzpomíná a prstýnek má uložený.

Odpovědět

 • <<
 • 1
 • >>
 • Nalezeno 4 příspěvků. Stránka 1 z 1.