Nacházíte se zde: Úvod > Články

Plánujeme svatbu

 

Svatební expo...

Vyber si své místo na svatbu...

Články

Hledáte-li článek vztahující se ke konkrétnímu tématu, vyberte si toto téma v levém menu.

Články ze všech témat řazené podle data

Řazení podle: nejnovějších | nejčtenějších | nejlépe hodnocených

Kolik stojí sňatek? Aneb výše správních poplatků.

Jaké Vás čekají poplatky při uzavírání manželství? Rozdíl je nejen v tom, zda budete mít civilní nebo církevní obřad, ale také záleží na zvoleném místě obřadu.

více...

Dokumenty potřebné ke sňatku

O uzavření manželství musí na místně příslušném matričním úřadě písemně požádat oba snoubenci. K žádosti je třeba připojit buď originály nebo ověřené kopie těchto dokladů:

více...

Svatební zvyky

Svatební zvyky jsou opět v módě. Mnoho starých svatebních zvyků pochází z předkřesťanské doby. Co nám dnes připadá originální nebo vtipné, mělo tenkrát hluboký smysl a bylo bráno naprosto vážně, jiné měly spíš symbolický charakter.

více...

Historie sv. šatů

Ještě v minulém století byly bílé svatební šaty z hedvábí, mušelínu, saténu, tylu nebo krajek výsadou nevěst z vyšší společenské vrstvy.

více...

Církevní sňatek

Snoubenci, kteří se rozhodují pro uzavření manželství, stojí před volbou, jakým způsobem se tato rozhodující událost jejich společného života má udát. Pokud jsou oba nevěřící, uzavřou nejspíš sňatek civilní, který bude mít podobu slavnostního aktu na radnici, v rámci něhož se také vyřídí všechny potřebné formality.

více...

Seznam církví

V současné době jsou podle zákona č. 038/1991 Sb. (o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností) registrovány v České republice tyto církve a náboženské společnosti.

více...

Stručný harmonogram svatby

Nejdůležitější je správně svatbu naplánovat. Přípravy na svatbu můžeme zvládnout za 10 týdnů, někdy nad nimi strávíme i několik měsíců. Vše záleží na tom, jaké představy o Vašem svatebním dnu máte, kde chcete mít svatební obřad, v jakých prostorách bude slavnostní recepce, kolik budete mít hostů apod.

více...

Průběh svatebního dne

Jak vypadá klasický svatební den? Co vše byste měli během Vašeho dne D stihnout, abyste zachovali veškeré tradice? Dozvíte se v tomto článku.

více...

Svatební průvod

Jaké je správné a tradiční pořadí řazení vozů při cestě na obřad, pořadí při vstupu do obřadní síně, pořadí při odchodu z obřadu,atd?!

více...

Vznik manželství

Manželství je trvalé společenství muže a ženy založené zákonem stanoveným způsobem. Manželství se uzavírá svobodným a úplným souhlasným prohlášením muže a ženy (snoubenců) o tom, že spolu vstupují do manželství, učiněným před obecním úřadem nebo před orgánem oprávněné (státem registrované) církve nebo náboženské společnosti. Občan České republiky může v cizině uzavřít manželství též před zastupitelským úřadem ČR.

více...